Het oeuvre van de schilder Léon Dardenne

image - Het oeuvre van de schilder Léon Dardenne

Over

Tussen 1898 en 1900 nam de schilder Léon Dardenne (1865-1912) deel aan een wetenschappelijke zending naar Katanga, die geleid werd door Charles Lemaire. Zijn taak bestond er in grafisch en beschrijvend documentatiemateriaal aan te maken. Hoewel dit bovenal op een objectieve manier moest gebeuren, kwam zijn temperament hierbij toch naar boven. Zijn vakkennis en zijn werken vulden die van fotograaf François Michel (1855-1932) aan. Het merendeel van de werken die tijdens deze expeditie door Léon Dardenne werden verwezenlijkt, wordt bewaard in het Koninklijk Museum voor Midden-Afrika.

Het gaat om voorstellingen van fauna, flora, landschappen, dorpen, scènes uit het sociale leven en portretten. De in een album samengebrachte botanische en zoölogische prenten worden gewaardeerd voor hun wetenschappelijke nauwkeurigheid. De verzameling omvat ook karikaturen, gepubliceerd in het tijdschrift Le Petit Bleu, en satirische tekeningen over de exploitatie van de natuurlijke rijkdommen, die dateren van na de Katanga-expeditie. De kunstenaar verdedigt er de Onafhankelijke Congostaat in het kader van de internationale campagne tegen de gewelddadige rubberexploitatie. 

De belangstelling van Dardenne voor socioculturele aspecten schemert door in zijn iconografie, maar is vooral duidelijk in de door zijn familie bewaarde aantekeningen. In weerwil van de typische vooroordelen van zijn tijd toont hij eerbied voor de gebruiken en voor de solidariteit, en interesseert hij zich voor dansen en lokale technieken. Hij portretteerde de dignitarissen van Katanga en illustreerde de mnemonische optredens van het Mbudye-genootschap. 

Uit zijn schilderijen blijkt dat hij moeite had met de beheersing van het felle licht in de door hem bezochte regio’s. Zijn landschappen transformeren zich op het ritme van de seizoenen. Het regenseizoen wordt overheerst door het groen van de vegetatie, terwijl het droge seizoen zich kenmerkt door blekere tinten. Bij de lokale gemeenschappen wekte zijn werk zowel fascinatie als wantrouwen op.

Deel :

Andere evenementen die je zouden kunnen interesseren

Rommelmarkt13 jul 2025
Toegang voor mensen met beperkte mobiliteit
Uitsluitend voor volwassenen

Rommelmarkt

13 jul 2025
Markten en Rommelmarkten Rommelmarkten
Feestzaal Les Tzars-De Linde
Jabbeke - Vlaams Gewest
Voor de 26ste maal wordt een rommelmarkt georganiseerd in het centrum van Zerkegem (deelgemeente van Jabbeke). In 2024 waren er 99 standen ingeschreven. Gelijktijdig richten De Wallestekkers hun pastoriefeesten in in de naburige omwalde pastorietuin. In zaal Sarkoheem (op het parcours) zijn de toiletten gratis beschikbaar. Een stand van 10 m. kost €5 waarbij de auto mag geplaatst worden. Een stand van 15 m. kost €10, een stand van 20 m. €15, enz. Inschrijven via gezinsbond.zerkegem@gmail.com.
Nog meer evenementen Tentoonstellingen > Permanente expo's

Andere evenementen Vlaams-Brabant

Rommelmarkt domein 't park EMI Landen

27 jul 2025
Markten en Rommelmarkten Rommelmarkten
Domein 't Park
Landen - Brabant Flamand
Schrijf je nu in voor rommelmarkt domein 't park EMI Landen op zondag 27 juli '25 georganiseerd Fanclub Rode Duivels Landen. Ingang langs de Kon-Astridlaan +_ 220 standhouders Openlucht: Auto bij de stand/ min 5 meter 6€ of 10 meter 10€ opbouw 7u inrijden via de Kon.Astridlaan. Overdekt:5 meter 11€ opstellen vanaf 06:30. Begint om 9u tot 17u voor het publiek. Gratis inkom Ruime parking rond de EMI t’Park Eetkraampjes en drankstand aanwezig. Enkel inschrijven via 0495/476866 rommelmarkt

Jaarlijkse rommelmarkt Korbeek-Lo

14 sep 2025
Markten en Rommelmarkten Rommelmarkten
Oude Baan
Korbeek-Lo - Brabant Flamand
Gezellige openluchtmarkt met een fijne mix van professionele standen en mensen die hun garage leeg gemaakt hebben. De organisatie zorgt dat uw dorst en honger tegen een democratische prijs gestild kan worden Locatie: Oude Baan in Korbeek-Lo tussen de Vengerstraat en de Bierbeekstraat, Rondelaan, Rozenlaan. Standhouders betalen 14€ incl waarborg per 5m Bezoekers moeten niet betalen
Nog meer evenementen Vlaams-Brabant
NIEUWSBRIEF
Abonneer je op onze nieuwsbrief:

Ik schrijf me nu in
JE EVENEMENT
Indien je een evenement aan de site wilt toevoegen, klik dan hieronder
Voeg je evenement toe
WEDSTRIJDEN
Doe mee aan onze wedstrijden
Ontdek de wedstrijden

Thema's

Vandaag

Meer evenementen vandaag